ABD Komitesi, Kripto Paraların Enerji Tüketimini Konuşacak

abd komitesi kripto paralarin enerji tuketimini konusacak

Amerika Birleşik Devletleri Enerji ve Ticaret Meclisi Komitesi, kripto para sektörünün enerji tüketimini mercek altına alacak. Bunun için Komite, 20 Ocak günü bir toplantı düzenleyecek.

ABD Komitesi, Kripto Para Birimlerini Enerji Tüketimi Açısından Değerlendirecek

Son birkaç yıl içinde kripto para birimlerinin popülerliği çok daha fazla arttı. Bu da devlet düzeyinin ilgisini çekmesinde etkili oldu. Birçok ülkede, resmi kurumlar kripto para birimlerini araştırmaya başladı. Kripto para birimleri denilince akla gelen noktalardan biri de enerji tüketimi. Amerika Birleşik Devletleri Enerji ve Ticaret Meclisi Komitesi de bu konuyu masaya yatırmak için bir toplantı düzenleyecek.

20 Ocak günü düzenlenecek toplantı için Komite Başkanı Frank Pallone (D-NJ) ve Gözetim ve Soruşturma Başkanı Diana DeGette (D-CO) ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Bunun topluluklarımız ve gezegenimiz üzerindeki keskin enerji ve çevresel etkilerini anlamanın ve ele almanın zamanı geldi”

abd komitesi kripto paralarin enerji tuketimini konusacak 2

Toplantının odak noktası, Bitcoin ve Ethereum tarafından kullanılan iş kanıtı (PoW) blok zincirlerine ve daha temiz alternatifler olacak.

Cleaning Up Cryptocurrency: The Energy Impacts of Blockchains” başlıklı toplantı 20 Ocak, 18:30 TSİ’de gerçekleştirilecek.

PoW blok zincirleri, ağı güvenceye almak için günün her saati karmaşık matematiksel hesaplamalar yapmak için güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyuyor. Bu da yüklü miktarda enerji tüketimi demek. Cambridge Üniversitesi‘ne göre, Bitcoin ağı yılda yaklaşık 120 terawatt-saat (TWh) enerji tüketiyor.

Tabii Bitcoin, PoW tabanlı tek kripto para birimi değil. Digiconomist’e göre, Ethereum da yılda 106 TWh enerji tüketiyor. Diğer yandan öne çıkan ise hisse ispatı (PoS) konsensüsünün algoritmaları. PoS tabanlı blok zincirleri üzerin kurulu kripto para birimleri, bilgisayarların enerji-yoğun hesaplamalar yapmasını sağlamak yerine doğrulayıcıların kendi kripto paralarını kilitlemesini sağlayarak güvence altına alınır. 

PoS, blok zincirleri genel olarak çevreye daha az zarar veriyor diyebiliriz.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
436.210,91 TL 0,39%
ethereumETH/TRY
34.727,37 TL 2,12%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,12%
bnbBNB/TRY
5.733,16 TL 1,51%
cardanoADA/TRY
10,23 TL 1,81%
xrpXRP/TRY
6,83 TL 0,52%
binance-usdBUSD/TRY
17,95 TL 0,04%
solanaSOL/TRY
810,54 TL 2,78%
dogecoinDOGE/TRY
1,44 TL 9,36%
Bağlantıyı kopyala