Anasayfa Kripto Paralar ABD Hükümetinin Kapanması Bitcoin’i de Etkiledi

ABD Hükümetinin Kapanması Bitcoin’i de Etkiledi

ABD Başkanı Donald Trump'ın Meksika Duvarı projesindeki gerginlik ABD hükümetinin kapatılması ile sonuçlandı. Trump'ın aldığı karar sonrası birçok piyasalar olumsuz etkilendi. Bu piyasalar arasında kripto para piyasası da yer alıyor...

0

ABD Başkanı Donald Trump’un üzerinde sıklıkla durduğu ve tartışılan projesi olan Meksika Duvarı, bütçe tartışması sebebiyle hükümetin kapanmasına sebep olmuştu. ABD tarihinde ilk kez hükümet bu kadar uzun süre kapalı kaldı ve bu durum tüm finansal piyasaları olumsuz etkiledi. Finansal piyasalar arasında kripto borsaları da yer alıyor.

Hükümetin Kapanması ve Geleneksel Borsa Alışkanlıkları

Chicago Borsalar Kurulu (CBOE) CEO’su Ed Tilly’e göre, kripto para piyasasının büyümesi için kurumların onay vermesi şart. Şuanda regülatörler ve güvenilir kurumlar kripto varlıklar için kendilerini riske etmek istemiyor. Kripto varlıkların yatırımcıları daha önce de birçok kez mağdur etmesi, bu kurumların olumlu açıklamalar yapmasında ki en büyük engel.

Wall Street yatırımcılarının çoğu, 2017’de yaşanan sıkıntıdan sonra piyasadan hızlıca çıkmıştı. Bu kurumsal ve önemli yatırımcıların ise mevcut kripto borsasına girmeleri için tek sebep ETF kararları. SEC’in ETF kararını önümüzde ki ay vereceğini düşünürsek bu karar aşaması da Mart’a sarkabilir. Eğer karar aşaması tekrar ertelenirse fiyatlarda orta çaplı bir gerileme olacaktır.

Ed Tilly’e göre kripto borsalarının bir diğer sorunu da vadeli işlemler sunamaması. Bu yatırımcıların pazara büyük çaplı yatırımlar yapıyor ve beraberinde likiditeyi getiriyorlar. CBOE’nun vadeli işlem gerçekleştiren birçok yatırımcısı olduğunu ve kripto borsaların bu hizmeti en kısa zamanda faaliyete geçirmesi tavsiyesinde bulunuyor. Kısacası, kripto varlıkların geleneksel borsa alışkanlıklarına karşı çözüm getiremediği ve bunları yıkmanın çok zor olacağı görüşünde.