ABD Hazine Bakanlığına Göre Fiat ile Kara Para Aklama Kriptodan Fazla

ABD Hazine Bakanliği Rusya Yaptirimlarini Kripto ile Genişletecek

Özellikle Rusya’ya yapılan küresel yaptırımlar sonrası gündeme gelen kripto paralar ile kara para akalama konusu, karşıt görüşlerle birlikte sürüyor. Son olarak en büyük düzenleyiciler arasında yer alan ABD Hazine Bakanlığı kara para aklama, terörün finansmanı ve nükleer silahların yayılmasının finansmanını kapsayan ve tümü sanal varlıkları kapsamlı bir şekilde tartışan üç yıllık raporlar yayınladı.

ABD Hazine Bakanliğina Göre Fiat ile Kara Para Aklama Kriptodan Fazla 1

ABD Bakanlığına Göre Fiat Kriptodan Daha Fazla Kara Para Aklıyor

Ulusal Kara Para Aklama Risk Değerlendirmesi, “sanal varlıkları” kara para aklayıcıların fonlarını saklamak için bir araç seti ve sürekli gelişen bir dünya olarak adlandırdı.Potansiyel suçlular olarak ise özellikle DeFi ve “anonimliği artıran teknolojiler” gösterildi.

Diğer taraftan sanal varlıkların da pandemi boyunca hem kimlik avı saldırılarında hem de fidye yazılımı dolandırıcılıklarında önemli bir rol oynadığı bildiriliyor. Kötü aktörler, kurbanları kişisel bilgilerini ifşa etmeye veya cihazlarına kötü amaçlı yazılım yerleştirmeye ikna etmek için değişken kripto pazarından elde edilen kazanç vaatlerini kullanabiliyorlar. Ek olarak saldırganlar, hem takma adlı hem de geri döndürülemez olan saldırıdan sonra kripto olarak ödeme talep ediyorlar.

Ancak ABD Hazine Bakanlığı, suç parası söz konusu olduğunda fiat para biriminin hala kral olduğunu kabul ediyor ve “Kara para aklama için sanal varlıkların kullanımı fiat para biriminin ve daha geleneksel yöntemlerin çok altında kalıyor” diyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
557.765,74 TL 0,57%
ethereumETH/TRY
38.230,24 TL 0,29%
tetherUSDT/TRY
20,14 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
6.256,43 TL 0,75%
usd-coinUSDC/TRY
20,14 TL 0,00%
xrpXRP/TRY
10,61 TL 5,91%
cardanoADA/TRY
7,65 TL 0,63%
staked-etherSTETH/TRY
38.220,77 TL 0,22%
dogecoinDOGE/TRY
1,46 TL 1,22%
matic-networkMATIC/TRY
18,19 TL 0,84%
Bağlantıyı kopyala