ABD Hazine Bakanı Yellen, Enflasyon Beklentisini Açıkladı

abd hazine bakani yellen enflasyon beklentisini acikladi

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen, perşembe günü, CNBC’ye röportaj verdi. Yellen, konuşmasında Biden yönetiminin görevdeki ilk yılındaki ekonomik başarılarını savundu. ABD Hazine Bakanı ayrıca 2022 yılı sonundaki enflasyon beklentisinden de bahsetti.

ABD Hazine Bakanı Yellen: Enflasyonun Yüzde 2’ye Yakın Olmasını Umuyorum

Amerika Birleşik Devletleri işgücü piyasasında son 12 ayda 6 milyondan fazla ekleme olurken, yüzde 4’ün altında işsizlik oranı kaydedildi. Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen, CNBC‘de katıldığı bir programda tüm bunlara değindi. Biden yönetiminin ilk yılını başarıyla kapattığını söyleyen Yellen, 2022’nin sonuna kadar yüzde 2’ye yakın bir enflasyon olmasını umduğunu açıkladı.

Yellen şöyle konuştu:

“Bir yıl önce, karşı karşıya olduğumuz ve Federal Rezerv’in karşı karşıya olduğu zorluklara geri dönerseniz, işsizlik son derece yüksekti. Tam istihdama geri dönmemizin neredeyse on yıl sürdüğü 2008′den sonra yaşadığımız bir durumla karşı karşıya kalacağımızdan hepimiz endişeliydik”

abd hazine bakani yellen enflasyon beklentisini acikladi 2
Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Janet Yellen

Enflasyonun yılın büyük bölümünde yüzde 2’nin üzerinde kalmasını bekleyen Yellen, “Pandemiyi kontrol etmede başarılı olursak, enflasyonun yıl boyunca düşmesini ve yıl sonuna kadar yüzde 2 civarında normal seviyelere dönmesini umuyorum” dedi.

Fed, enflasyonu yüzde 2 civarında tutmakla görevli ve ekonomi genelinde fiyatlar ile mücadele etmek için faiz oranlarını yükseltme gücüne sahip.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
558.249,29 TL 0,14%
ethereumETH/TRY
38.313,25 TL 0,44%
tetherUSDT/TRY
20,17 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
6.280,81 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
20,15 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
10,50 TL 4,93%
cardanoADA/TRY
7,63 TL 0,26%
staked-etherSTETH/TRY
38.283,84 TL 0,42%
dogecoinDOGE/TRY
1,46 TL 1,25%
solanaSOL/TRY
428,74 TL 3,39%
Bağlantıyı kopyala