ABD, Dolar Rezerv Durumu İçin CBDC Araştırması Yapıyor

abd dolar rezerv durumu icin cbdc arastirmasi yapiyor

Amerika Birleşik Devletleri her ne kadar kripto konusunda bazı kısıtlayıcı adımlar atıyor olsa da Blockchain konusunda bazı araştırmalar yapmaya devam ediyor. Bir süredir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunda araştırmalar yapan ABD’de CBDC sesleri yükselmeye devam ediyor. ABD Hazine Müsteşarı Nellie Liang, ABD’nin CBDC hamlesi hakkında yeni bir açıklamada bulundu.

ABD, CBDC Hamlesini Düşünüyor

ABD Hazine Müsteşarı Nellie Liang, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’nin perakende ya da toptan merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projesini benimseme seçeneklerini araştırdığını dile getirdi.

abd dolar rezerv durumu icin cbdc arastirmasi yapiyor 2

Nellie Liang açıklamasında, bir devlet kurumları konsorsiyumunun önümüzdeki aylarda bir merkez bankası dijital para birimi ya da CBDC’yi kabul edip etmeyeceğini tartışmak için düzenli toplantılar gerçekleştireceğini ifade etti. Nellie Liang açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Bir ABD CBDC’nin, geleneksel merkez bankası para biçimlerinin sahip olmadığı işlevselliğe sahip olduğu ölçüde, doların küresel rolünü korumaya yardımcı olup olmayacağını tartışıyoruz. Bir ABD CBDC’sinin sınır ötesi ödemelerde ya da diğer faaliyetlerde istenmeyen durumları azaltmaya yardımcı olup olmadığını da araştırıyoruz.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
541.454,92 TL 2,00%
ethereumETH/TRY
34.467,09 TL 3,30%
tetherUSDT/TRY
19,24 TL 0,38%
bnbBNB/TRY
6.499,98 TL 2,51%
usd-coinUSDC/TRY
19,16 TL 0,37%
xrpXRP/TRY
8,80 TL 19,52%
cardanoADA/TRY
7,28 TL 13,46%
dogecoinDOGE/TRY
1,45 TL 5,81%
staked-etherSTETH/TRY
34.465,56 TL 3,55%
matic-networkMATIC/TRY
22,00 TL 4,72%
Bağlantıyı kopyala