bitcoinBTC/TRY
723.565,37 TL 0,48%
ethereumETH/TRY
43.332,84 TL 1,02%
tetherUSDT/TRY
27,12 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
5.722,14 TL 0,28%
xrpXRP/TRY
13,88 TL 1,33%
usd-coinUSDC/TRY
27,12 TL 0,02%
staked-etherSTETH/TRY
43.345,58 TL 1,09%
dogecoinDOGE/TRY
1,67 TL 0,06%
cardanoADA/TRY
6,65 TL 1,19%
solanaSOL/TRY
530,72 TL 0,40%

Paylaş

ABD Başkanı Joe Biden, Kurum Vergisi Oranını %28’e Çıkarmak İstiyor

joe biden

ABD Başkanı Joe Biden, kurum vergisi oranını %28’e yükseltmek istiyor. Görünen o ki geliri fazla olan kişiler ve işletmeler ABD’nin hedefinde olacak.

Planın önemli kısımlarını ortaya koyan bilgi formu, yüksek gelirli bireyler için önerilen vergi zamlarının yakında gelebileceğini gösteriyor.

Joe Biden, kapsamlı bir altyapının yanı sıra, artan harcamaları finanse edecek ve ABD şirketlerine uygulanan asgari vergiyi arttıracak bir kurumlar vergisi sistemi getirmeyi öneriyor.

Beyaz Saray bugün, Biden’ın konuşması öncesinde bir özet yayınladı. Plan şunları içeriyor.

  • Kurumlar vergisi oranın mevcut %21’lik orandan %28’e yükseltilmesi ancak 2017’deki Vergi Kesintileri ve İşler Yasası öncesinden %35’ten daha az olacak şekilde ayarlanması.
  • ABD’deki çok uluslu şirketler için küresel asgari vergiyi %21’e yükselterek offshoring yapan şirketlerin cesaretinin kırılması.
  • ABD şirketlerinin ikametgahlarını vergisi daha az olan bölgeye taşımlarının önlenmesi.
  • Şirketlerin denizaşırı işleri için masraflarının kesintiye uğramasını ve onshoring için kredi giderlerinin reddedilmesi.
  • Planın, denizaşırı işleri teşvik eden fikri mülkiyet için “boşluk” olarak adlandırdığı şeyin ortadan kaldırılması ve etkili Ar-Ge teşviklerine yatırım yapılması.
  • Büyük şirketlerin defter gelirleri üzerinden minimum %15 vergi uygulanması.
  • Fosil yakıtlar için vergi tercihlerinin ortadan kaldırılması.
  • Şirketlere karşı yapılan yaptırımların arttırılması.

Bu planın tümü uygulanmayacak olsa bile, bir çoğunun Kongre tarafından onaylanması gerekecek. Bu durumun ABD ekonomisini nasıl etkileyeceği merakla bekleniyor.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala