ABD Adalet Bakanlığı Finansal Suçlar İçin Kripto Birimi Kurdu

abd adalet bakanligi finansal suclar icin kripto birimi kurdu

ABD Adalet Bakanlığı bugün, finansal suçlarla mücadele edecek yeni, kripto para birimi uygulama ekibini duyurdu. ABD Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco, Aspen Siber Zirvesi’nde duyuruyu yaptı. 

Monaco, DOJ’un (Department of Justice – Adalet Bakanlığı) bu yeni birim ile birlikte siber suçluların gelişmesine izin veren finansal piyasaları devre dışı bırakma kapasitesini güçlendireceğini söyledi. 

Adalet Bakanlığı’nın ayrıca sivil siber dolandırıcılığa odaklamak için bir girişim başlatacağını da sözlerine ekledi.

ABD Adalet Bakanlığı Dolandırıcıları Kripto Birimi ile Avlayacak

Ek olarak Lisa Monaco sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bugün ulusal kripto para birimi uygulama ekibini başlatıyoruz. Kripto para platformlarının kötüye kullanımıyla mücadelede zaten büyük adımlar attık ve gösterdik. Suçluların suç gelirlerini aklamalarına veya suç gelirlerini gizlemelerine yardımcı olan platformların peşinden gitmekte tereddüt etmeyeceğiz. Bu tür eylemler kalabalık ve agresif bir tehdit ortamı yaratıyor.”

Monaco, aynı zamanda ekibin kara para aklama ve siber güvenlik uzmanlarının bir karışımını içereceğini ve tüketicileri çevrimiçi mali suçlardan korumak için çalışacağını da söyledi:

“Kripto para borsaları geleceğin bankaları olmak istiyor. İnsanların bu sistemleri kullandıklarında kendilerine güvenebileceklerinden emin olmamız gerekiyor.”

DOJ, siber suçluları, özellikle de kripto para birimi kullananları çökertmek istiyor. Monaco, hükümet kurumunun yıllarını bir Bitcoin mikseri çalıştıran Ohiolu Larry Harmon’a atıfta bulundu.

Ağustos ayında Harmon, yürüttüğü hizmet aracılığıyla kara para aklama suçlamalarını kabul etmişti. Aynı zamanda Harmon, kara parayı aklamak için kripto işlemlerinin kökenlerini karıştırmıştı. Böylece kolluk kuvvetleri onları takip edememişti. 

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
600.496,18 TL 3,47%
ethereumETH/TRY
40.757,07 TL 5,48%
tetherUSDT/TRY
23,46 TL 0,18%
bnbBNB/TRY
5.538,41 TL 8,42%
usd-coinUSDC/TRY
23,48 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
11,52 TL 6,39%
staked-etherSTETH/TRY
40.729,34 TL 5,53%
cardanoADA/TRY
5,65 TL 23,81%
dogecoinDOGE/TRY
1,40 TL 11,84%
tronTRX/TRY
1,56 TL 14,23%
Bağlantıyı kopyala