AB Gözlemcisi, Kaldıraçlı Kripto İşlemlerine Dikkat Çekti

piyasalar gune nasil basladi 10 ocak 2023asdf

Kripto para sektöründe önde gelen düzenleyici kurumlar sektör hakkında değerlendirme yapmaya hız kesmeden devam ediyor. Son olarak AB gözlemcisi yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği yetkililerinin, finansal istikrarı tehlikeye atmasını önlemek için yatırım fonları, borsalar ve diğer firmalara limitler getirerek, kripto varlıklar üzerindeki kaldıraçlı işlemlerin engellenmesi gerektiğini savundu.

AB Gözlemcisinden Kaldıraçlı Kripto İşlemlerine Uyarı

Avrupa Birliği‘ne bağlı gözlemci ESRB, Avrupa Birliği yetkililerinin finansal istikrarın tehlikeye düşmesini önlemek için kapsamlı çalışması gerektini belirtti. Bu çalışmalar bağlamında ESRB, yüksek kaldıraçlı işlemlerin engellenmesi gerektiğinin altını çizdi. Avrupa Birliği‘ne bağlı gözlemcisi konu ile ilgili olarak şu şekilde açıklama yaptı:

Sistemik riskler hızla ve aniden ortaya çıkabilir. Son yıllarda gözlenen hızlı büyüme trendleri devam ederse, kripto varlıklar finansal istikrar için risk oluşturabilir.

ab gozlemcisi kaldiracli kripto islemlerine dikkat cektit

Yakın zamanda kabul edilen AB düzenlemesinden önerilen bir değişiklikte, ESRB “kripto varlıklara maruz kalan yatırım fonları için kaldıraç limitleri getirmeyi” önerdi.

Ayrıca, kripto firmalarının kaldıraçlı işlemler yapmanın bir yolu olan müşterilerine token ödünç verme yeteneğinin sınırlandırılması ve dağıtılmış finans ürünleri ve sabit paralar için daha yüksek teminat gereksinimleri belirlenmesi çağrısında bulundu.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
523.530,21 TL 1,23%
ethereumETH/TRY
35.758,83 TL 0,87%
tetherUSDT/TRY
19,86 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
6.068,54 TL 0,95%
usd-coinUSDC/TRY
19,84 TL 0,13%
xrpXRP/TRY
8,96 TL 0,99%
cardanoADA/TRY
7,13 TL 1,69%
staked-etherSTETH/TRY
35.756,85 TL 0,84%
dogecoinDOGE/TRY
1,40 TL 0,73%
matic-networkMATIC/TRY
17,61 TL 2,07%
Bağlantıyı kopyala