Aave Topluluğu: Fantom Entegrasyonu İptal Edilsin

adjudicate

Blockchain teknolojisi, bir projenin geleceğine dair kararları, bizzat o ağın topluluğuna bırakma özgürlüğüne sahiptir. Bu yüzden bir ağda bire karar alınacağında, bu karar o ağın yerel kriptosuna sahip kullanıcılar tarafından alınır. Son örnekte ise Aave topluluğu, son dönemde yaşanan DeFi saldırılarına bir önlem olarak Fantom Entegrasyonunun iptal edilmesini oylamaya açtı.

Aave Topluluğu: Fantom Entegrasyonu İptal Edilsin

Aave Topluluğu Fantom Entegrasyonunu Riskli Buluyor

Kısa bir süre önce yaşanan Solana sıcak cüzdanlarının boşaltılması, insanlara donanım cüzdanlarının önemini bir kez daha hatırlattı. Artık 15.000’den fazla kripto cüzdanının etkilendiğini ve kabaca 4.6 milyon doların çalındığını biliyoruz. Diğer taraftan köprüler ise henüz yeni bir teknoloji olduğundan sık sık hack saldırılarının maduru oluyor. Öyle ki Blockchain analiz şirketi Chainalysis, bu yıl 13 köprü saldırısının yarattığı zararın toplamda  2 milyar dolara yakın olduğunu tahmin etmesine rağmen, sadece son üç saldırıda 1 milyar dolardan fazla çalındı.

Aave ise bu olaylardan ders çıkararak ağın ödünç verme ve ödünç alma protokolüne ilişkin yeni Fantom entegrasyonunu duraklatmasını öneriyor.

Öneride yer alan detaylar ise şu şekilde:

“Bu ARC (Aave de önerilere verilen isim), Aave V3 Fantom entegrasyonunu dondurmayı önererek kullanıcıların borçlarını geri ödemelerine ve geri çekmelerine izin verir, ancak bu pazarda mevduatları ve daha fazla borçlanmayı engeller. Harmony köprüsü olayından ve son Nomad köprüsü istismarından sonra, Aave topluluğu herhangi bir takas (çok zincirli) köprüsüne bağlı olduğundan, aktif bir Aave V3 pazarını Fantom üzerinde tutmanın risklerini/faydalarını göz önünde bulundurmalıdır.”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
426.337,89 TL 3,37%
ethereumETH/TRY
31.046,66 TL 2,76%
tetherUSDT/TRY
17,91 TL 0,05%
usd-coinUSDC/TRY
17,91 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.895,40 TL 5,53%
cardanoADA/TRY
9,68 TL 4,32%
xrpXRP/TRY
6,77 TL 1,26%
binance-usdBUSD/TRY
17,93 TL 0,05%
solanaSOL/TRY
764,15 TL 6,24%
polkadotDOT/TRY
160,68 TL 5,60%
Bağlantıyı kopyala