Anasayfa Haberler 70 Milyon Dolarlık Kripto Para Dolandırıcılığında 1 Tutuklama

70 Milyon Dolarlık Kripto Para Dolandırıcılığında 1 Tutuklama

Hindistan'daki 70 milyon dolarlık kripto para dolandırıcılığına ilişkin soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı ve bir kişi daha tutuklandı...

0
Kripto Para Dolandırıcılığı

Hindistan polisi, 5 milyar rupi (yaklaşık 71.6 milyon dolar) içeren bir kripto dolandırıcılığı yapmakla suçlanan bir grubun ortaklarından birinin tutukladığını duyurdu. Bu, devam eden davada dördüncü tutuklama ve Thane polisinin Mumbai’de gerçekleştiği iddia edilen dolandırıcılığı açığa çıkarmasından bir yıl sonra gerçekleşti. Rohit Kumar isimli bir adam, bir Kanpur sakininin şikayetçi olmasından dolayı Delhi polisi tarafından gözaltına alındı.

Polise göre, kripto para dolandırıcılığının başlatan Amit Lakhanpal bir emlak firmasının CEO’suydu. Polis ayrıca, davanın ana konusu olan Para Ticareti Madeni Parası (MTC) olarak adlandırılan bir token’ın hiçbir zaman bir kripto para birimi borsasında listelenmediğini ortaya çıkardı. The Indian Express’in haberine göre, kaynağı açıklanmayan bir polis kaynağı, sanığın Delhi’deki Vikram Nagar’da bir ofis kurduğunu ve yüksek getiri vaat eden yatırımcılardan para toplamak için bu ofisi kullandığını söyledi.

Kraliyet Ailesi Bile Kullanılmış

Polise göre suç örgütü, token fiyatını destekleme yatırımlarla şişirdi. Token’ın fiyatı düştüğünde ise yatırımcıların bunları satamayacağı bildirildi. Polisin 31 Aralık’ta kayda geçen ilk bilgi raporunda sanığın, hile, suç, komplo kurmakla suçlandığı bildiriliyor. Polis kaynaklarına göre, Lakhanpal Dubai’de kraliyet ailesinin katıldığı etkinlikler düzenlendi. Ayrıca isimsiz bir polis memuru, sanığın olası müşterilere uluslararası bir dergide yayımlanan bir makaleyi gösterdiğini ve kraliyetlerden birinin ortağı olduğunu iddia ettiğini söylüyor. Tüm bu olanlardan sonra Hindistan’daki Jammu eyalet yönetimi ve Keşmir polisi, halkı kripto para birimlerine yatırım yapmalarına karşı uyaran bir açıklama yaptı.