4 Milyar Dolarlık Bitcoin Vadeli İşlemleri Piyasadan Silindi

4 milyar dolarlik bitcoin vadeli islemleri piyasadan silindi

Bitcoin’in yüzde 15’lik düşüşü, piyasada birçok farklı sonuçlara yol açtı. Kripto piyasaları, çoğunlukla teknik aşırı doygunluk ve uzun vadeli sıkışma nedeniyle büyük bir satışla karşı karşıya kaldı. Açık faizdeki indirimlere ek olarak, çeşitli kripto para borsalarında 2.8 milyar dolardan fazla uzun sipariş tasfiye edildi.

Vadeli Piyasalarda Açık Faiz

Açık faiz, mevcut piyasa doygunluğunun önemli bir göstergesi. Volatilitedeki hızlı artış sonrasında, çoğu piyasa katılımcısı ek riskleri önlemek için piyasadaki pozisyonlarını kapatmaya karar verdi. Bitcoin‘in 29.000 dolardan 52.000 dolara geçtiği son boğa koşusunda, açık faiz bir önceki boğa dönemine göre önemli ölçüde düşüktü.

Açık faiz, piyasada daha az pozisyon açıldığı anlamına geliyor. Bir önceki boğanın ardından hem opsiyonlara hem de vadeli işlem piyasasına büyük ilgi vardı, bu da genellikle fiyat hareketinin yüksek kaldıraçlı olduğu anlamına geliyor.

Açık faizdeki büyük bir düşüş de alıcılar için ek bir fırsat yaratabilir, ancak bu noktada en teknik ve zincir göstergeleri aşırı satılmış bir pazar belirtisi göstermez. Buna ek olarak, Bitcoin ve diğer kripto para birimi sahipleri fonlarının çoğunu kişisel cüzdanlarda tuttukları için döviz akış oranları hala “boğa” olmaya devam ediyor.

Piyasa tepkisi

Bitcoin sosyal medyada artan “dip satın al” duyarlılığından sonra bile yüzde 4 düşüyor. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin fiyatın yüzde 10 düşmesinin ardından hükümetin 150 Bitcoin daha satın aldığını belirtmesi üzerine kripto para biriminin satın almasıyla ilgili çağrılar da ortaya çıkmaya başladı. Şu anda ülke gelecekte daha fazlasını ekleme planları ile birlikte toplamda 550 Bitcoin’e sahip.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 380.665,57 TL 0,58%
ethereum
Ethereum (ETH) 27.854,55 TL 0,26%
cardano
Cardano (ADA) 20,67 TL 4,39%
tether
Tether (USDT) 8,47 TL 0,16%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.406,80 TL 0,78%
xrp
XRP (XRP) 9,15 TL 0,04%
solana
Solana (SOL) 1.360,16 TL 8,63%
polkadot
Polkadot (DOT) 302,12 TL 14,55%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,04 TL 0,44%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,47 TL 0,10%
Copy link
Powered by Social Snap