2023’ün En İyi DeFi Trendleri

a6IFICCnDwfqsgHYDystUk6ywTj2 j1c3o06

NFT’ler, GameFi, Metaverse ve Merkezsiz Finans (DeFi) gibi Blockchain tabanlı girişimlerin ortaya çıkışı, kripto para sektöründe hızlı büyümeye neden oluyor. DeFi tabanlı hizmetler, kullanıcıların geleneksel finansal piyasa kurumlarına ihtiyaç duymadan kripto para ödünç almalarını, biriktirmelerini, ödünç vermelerini veya takas etmelerini sağlıyor.

Ayrıca, DeFi protokollerinin genişlemesi, kripto ve dijital alanlarda hızla artan çok sayıda protokolün kurulmasına neden oldu. Talepteki artış o kadar fazla ki, küresel Merkezsiz Finans (DeFi) piyasasının 2021’deki 11,78 milyar dolara kıyasla 2030’a kadar 231,19 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Siz de bu yeni ve heyecan verici teknolojide yer almak istiyorsanız, DeFi sektörünün ne olduğuna ve mevcut gelişmelerine daha yakından bakalım.

DeFi Nedir?

defi 1

Merkezi olmayan finans (DeFi), bankalar ve finans şirketleri gibi merkezi finansal kurumların katılımı olmadan finansal işlemlere olanak tanıyan, dağıtılmış bir defter tarafından desteklenen bir fintech çözümüdür. DeFi, finansal kaynakları herkesin kullanımına sunmak için Blockchain teknolojisini kullanır. Bu tür kurumlara işlemler için hizmet bedeli ödeme zorunluluğunu ortadan kaldırır.

Bu sistem, alıcıların, satıcıların, borç verenlerin ve borç alanların, korsanlığa dayanıklı yazılım kullanarak meslektaşlarıyla veya bir aracıyla bağlantı kurmasını sağlar. DeFi token’ları veya kripto para birimleri alıp satmak için ne bankalara ne de komisyonculara ihtiyacınız vardır. DeFi, devlet tarafından verilmiş bir kimlik, sosyal güvenlik numarası veya adres kanıtı gerektirmez. DeFi’nin finans sektöründe iyi bilinen bazı avantajları otomasyon, gelişmiş güvenlik, daha iyi entegrasyon ve artırılmış şeffaflıktır.

2023’te İzlenmesi Gereken DeFi Trendleri

Sürekli değişen bu trendleri yakından takip etmek, bunların faydalarını süreçlerinize dahil etmenizi sağlar.

Could DeFi be Cryptos DeFining Moment 1

Likidite Madenciliği ve Staking

DeFi protokol listesine en son eklenenlerden biri, yield çiftçiliği olarak da bilinen likidite madenciliğidir. Likit madencilik, kripto sahiplerinin merkezi olmayan bir borsaya token ve varlık ödünç vererek ödüller kazanmasına olanak tanır. DeFI protokolü, bireylerin kripto varlıklarını ödünç vererek platform içindeki başkaları için ticareti basitleştirmelerini sağlar. Bunun ödülü, bir ücret/hizmet bedeli veya yeni kripto para token’larıdır.

Staking, bireylerin ödüller (daha fazla kripto para) almak ve faiz yoluyla bunları kazanmak için kripto varlıklarını platformda tutmalarına/kilitlemelerine olanak tanıyan, ödül odaklı bir süreçtir. Merkezsiz Finans (DeFi) platformlarında kripto para varlıklarınızdan kar elde etmek için ek bir fırsattır.

Blockchain Geliştirme

Blockchain teknolojisi, merkeziyetsizlikten güç alarak daha iyi şeffaflık ve güvenlikle dijital işlemlerin verimliliğini artırmaya devam ediyor. DeFi de bunu uluslararası ödemelerde, dijital parada, fintech uygulamalarında ve akıllı sözleşmelerde veri güvenliğini basitleştirmesi/geliştirmesi ile tanınan iyi bilinen bir Blockchain ağı olan Ethereum ile yapar.

Stablecoin’ler

Stablecoin’ler, piyasa değerleri ABD doları gibi başka bir para birimine sabitlenmiş ve dijital olarak bağlanmış kripto para birimleridir. Bunlar, token’ların piyasa değerinin sabit kalmasını sağlamak için oluşturulmuş, DeFi ağındaki farklı bir token biçimidir. Stablecoin’ler güvenlidir ve daha düşük maliyetlere sahiptir.

Somut bir şeye bağlı oldukları ve varlığın piyasa değerini üstlendikleri için kripto para birimlerinin piyasa oynaklığını azaltabilirler. Sonuç olarak, DeFi platformu müşterileri piyasa oynaklığının üstesinden gelebilir ve güvenli bir ticaret deneyiminin keyfini çıkarabilir.

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) Oyunları

Blockchain oyun sektörü, oyuncu sayısı arttıkça DeFi’nin devasa büyüme sürecine tanık oluyor. Blockchain oyunları, oyuncuların oyun deneyimleri boyunca kripto para birimlerini, NFT’leri ve diğer maddi olmayan varlıklara madencilik yapmasına olanak tanır. DeFi protokolleri, oyun endüstrisini ticarileştirirken oyun içi aktarılabilirliğin güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilir.

Yönetişim Token’ları

Yönetişim tokenleri, bireylere Blockchain proje geliştirme ve yönetimle ilgili konularda oy kullanma yetkisi verir. Blockchain proje operasyonlarında söz sahibi olunarak, token sahiplerinin amaçlarının/çıkarlarının aynı veya benzer olmasını sağlamak mümkün hale gelir.

Örneğin, Compound gibi bir DeFi projesi, kullanıcıların çeşitli çiftlik veya kira geliri planları için yerel token’ları kullanmasına izin verir.

Metaverse

Yakında içerik oluşturucular ve takipçiler tarafından yeni sosyal ağların gelişimini izlemek mümkün olacak.

Metaverse’deki sosyal tokenler ile beslenen yeni ve sürükleyici takipçi ekonomisi, dijital para kazanmada devrim yaratabilir. Topluluklar veya ünlüler, sosyal tokenleri kullanarak markalarından daha fazla para kazanabilir. Sanatçılar ve müşteriler, aralarında karşılıklı fayda sağlayan çift yönlü ilişkiler kurabilecekler.

NFT Platformları

İçerik oluşturucular ve hizmet sağlayıcılar Opensea ve Mintable gibi NFT pazarlarını daha sık ziyaret etmeye başladığından, Non-Fungible Token’lar yeni dijital ekonomiyi geliştirmenin yolunu açtı.

NFT’ler, sanat ve dijital eserlere ek olarak bir dizi ek Blockchain kullanımını gündeme getiriyor. Sanatçılar melodilerini token haline getirip doğrudan hayranlarına satmaya başladığında, müzik endüstrisi NFT’leri ilk kullananlardan bir tanesi oldu bile. Müzik endüstrisi için bir başka avantaj da, NFT’lerin kayıt şirketlerine, müzisyenlere, menajerlere ve diğer taraflara otomatik ödemeler sunabilmesidir.

Sinancan Öztürk

Sinancan Öztürk

Sinancan Öztürk, 19 Nisan 2001 tarihinde İstanbul’da doğdu. Küçüklüğünde her kitabı ayrı bir evren olarak gören Sinancan, bir gün kendi evrenlerini yaratmaya karar verdi ve zihninde dolup taşan karakterleri sayfalara dökmeye başladı. Çizgi romanlara fazlasıyla sevgi gösterdi ve geceleri kozmoloji belgeselleri izlemekten büyük keyif duydu. Dijital medyayı da yakından takip ediyordu ve hobi olarak, ileride büyük bir tecrübeye dönüşeceğini bilmeden, YouTube kanallarını bilgi içerikli videolar yükleyerek büyütüp, satıyordu. “Satmak” demişken… Kahramanımız aynı zamanda, ailesinden alıp alıp biriktirdiği harçlıklar ile, oynadığı basketbol kulübündeki takım arkadaşları için yurtdışından ürün getirtip gelir elde edecek kadar paradan para kazanmaya takıntılıydı. Bu da onu elbet önce kripto paralarla, sonra da Blockchain teknolojisi ile tanıştırdı. 2018’de bu dünyaya adım attığında, hayatının geri kalanının önceden planladığı gibi gerçekleşmeyeceğinin bilincinde değildi. Zaman içerisinde bir tutku daha edinmişti. Yine küçüklüğündeki gibi bir karar aldı ve iki hobisini birleştirmeye karar verdi, “Ben Blockchain’e odaklanan bir medya şirketi kuracağım!” dedi. Ancak bu planı bir süre gerçekleşmeyecekti… 2019’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi bölümünü kazandı. Bilerek bir yıl hazırlığa kalıp, vaktini kendisini bu alanda eğitmek için harcayan Sinancan; kendini fakültedeki ilk yılı bitmeden üniversitesinin Blockchain kulübünün başkanı olması için teklif alacak seviyeye getirmişti. Düşündü, İstanbul Bilgi Üniversitesi gibi medya odaklı bir üniversitede, hayalini kurduğu Blockchain girişimini gerçekleştirmeye yaklaşabilir miydi? Denemeye değerdi. “Bir nevi demo olur,” dedi ve işe ilk olarak, birinci sınıfın sonunda temel bilgilerini edindiği Ekonomi bölümünü bırakıp, yöneticilik ve planlama becerilerini geliştirmek için İşletme bölümüne geçmekle başladı. Her zaman hayal ettiği üzere, çokça dile getirdiği “Bir kulüpten daha fazlası” mottosunu hiç bozmadı. Kendisiyle birlikte kulübünü de geliştirdi. 2022 yılının Ekim ayında ise, edindiği bilgi ve tecrübelerini resmiyette de pratiğe dökmek istediğinden dolayı iş hayatına atıldı ve Kriptomeda bünyesinde görev almaya başladı. O günden beri Sinancan, günlük kahve tüketimini %80 oranında artırdı.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
430.100,53 TL 2,55%
ethereumETH/TRY
30.468,64 TL 3,52%
tetherUSDT/TRY
18,82 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
6.130,85 TL 1,58%
usd-coinUSDC/TRY
18,82 TL 0,00%
xrpXRP/TRY
7,49 TL 4,18%
binance-usdBUSD/TRY
18,79 TL 0,18%
cardanoADA/TRY
7,26 TL 4,64%
dogecoinDOGE/TRY
1,72 TL 7,05%
matic-networkMATIC/TRY
22,40 TL 6,69%
Bağlantıyı kopyala