bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,397.25 0.88%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,144.70 3.59%
bnb
BNB (BNB) $ 560.92 2.44%
solana
Solana (SOL) $ 145.69 5.93%
xrp
XRP (XRP) $ 0.498135 2.74%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.472087 3.72%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.155894 2.68%

2023’te meydana gelen en tuhaf beş kripto olayı

tuhaf kripto

Kripto piyasası sıra dışı olayları yaşamak konusunda 2023’ü de boş geçmedi. Hacklenmeler ve tutuklamalar bir yana, ABD’li finans otoritesine kurban giden pahalı film yapımları, radara takılan taklit NFT’ler ve milyar doalrlık token yakma işlemleri, 2023’ün en tuhaf olaylarından bazılarıydı.

İşte Bitcoin (BTC) başta olmak üzere tüm ekosistemin canlanarak hızlı bir yıl için cephaneleri doldurduğu 2023 yılına ait küresel çapta ezber bozan beş olay…

5) Belgesel projesi The Highest of Stakes

Temmuz ayında, kripto dünyası HEX ve PulseChain’in kurucusu Richard Heart hakkında çekilen belgesel The Highest of Stakes‘in galasına hazırlanıyordu. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) büyülü gösteriyi bozdu. Heart’ın haberi olmadan, SEC aynı anda dolandırıcılık suçlamalarıyla yasal işlem başlattı.

Heart, 31 Temmuz’da kamuya ücretsiz token projeleri aracılığıyla kayıtsız menkul kıymetler sunduğu için dolandırıcılıkla suçlanmıştı. Heart, müşterilerinden/markalarından 1 milyar doların üzerinde para toplamakla itham edildi.

4) Taklit NFT’ler

Ekim ayında ABD’deki bir bölge mahkemesi, Ryder Ripps ve Jeremy Cahen’in Bored Apes Yacht Club’ın (BAYC) NFT’lerini kopyaladıkları için Yuga Labs’a 1,57 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti. Buna rağmen Ripps ve Cahen, BAYC’nin fikri mülkiyetini ihlal eden taklit NFT’ler oluşturarak devam etti.

Olayın ilginç bir yanı, Ripps’in Bored NFT’lerinin bir yandan ırkçı ve Yahudi karşıtı olduğunu iddia etmesi ve hatta markayı “Nazi köpek düdükleri” içermekle suçlayan bir web sitesi oluşturmasıydı. Ancak bu karalama çabası hukuk çevrelerinde çok fazla destek görmedi.

3) 650 milyar dolarlık yangın

Yine Ekim ayında Uniswap kurucusu Hayden Adams değeri 650 milyar dolar olan HayCoin (HAY) arzının yüzde 99,9’unu yaktı.

Adams, Uniswap’in piyasaya sürülmesinden beş yıl önce HAY token’ını test için kullanmıştı. Bunu yaparken toplam arzın küçük bir kısmıyla küçük bir likidite havuzu oluşturdu ve token’ların kalan yüzde 99,9’unu kendisine sakladı. Zamanla trader’lar yüzde 0,1’lik meme token’ı alıp satmaya başladı ve HAY’ın değeri arttı. Söz konusu yakım işlemiyle tahmini 650 milyar dolarlık HAY token buharlaştı. Adams, HAY memecoin’i hiçbir zaman ticari amaçla kullanmadığını öne sürdü.

2) BitBoy tutuklandı

Eylül ayında, BitBoy lakaplı Ben Armstrong, eski çalışanı Carlos Diaz’ın evinin önünde canlı bir yayın başlattı ve Diaz’a yönelik suçlamalarda bulundu. Armstrong, Diaz’ı kendisini tehdit etmek, Lamborghini’sini çalmak ve mafyayla bağlantılı olmakla suçladı. Armstrong, Diaz’ın evindeki durumu hakkında çelişkili ifadeler kullanarak hem korktuğunu hem de korkmadığını belirtti. Yaklaşık 37 dakika süren bu olayın ardından polis gelerek Armstrong’u ve onunla olan bir kadını tutukladı. Armstrong, 2.600 dolar kefaletle serbest bırakıldı.

1) KyberSwap hack

Merkeziyetsiz borsalardan likidite sağlayarak yatırımcılara takas oranları sağlan KyberSwap, 50 milyon dolar değerinde hack olayıyla sarsıldı. Olayda KyberSwap hacker’ı, şirket üzerinde tam yönetici kontrolü de dahil olmak üzere taleplerini ayrıntılarıyla anlatan bir zincir içi mesaj gönderdi. Ayrıca Kyber yöneticisinden şirketin tüm varlıklarını kendisine teslim etmesini talep etti. Daha sonra şartları kabul edilirse çaldığı milyon dolarlarla mevcut yöneticileri satın almanın yanı sıra tüm personel maaşını da iki katına çıkaracağına söz verdi. Olay sonunda tabii ki hacker sözünü tutmadı, kayıpların karşılanması için ise KyberSwap hazinesinden bir hibe girişimi kurdu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.
https://www.btchaber.com/

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala