2022’de Kripto İçin En Önemli Düzenleyici Gelişmeler

2022de kripto icin en onemli duzenleyici gelismeler

Kripto endüstrisi için 2022 yılı kesinlikle hoşnutsuz bir yıl olarak anılacak. Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatları düştü ve sonrasında yaşanan iflaslar, endüstri için hareketli günlerin yaşanmasına neden oldu. Yaşanan bu gelişmeler, kripto alanındaki düzenlemeleri de beraberinde getirdi. İşte 2022 yılında yaşanan en önemli düzenleyici gelişmeler.

Lummis Gillibrand ve Warren Marshall

Avrupa Birliği’nin aksine, Amerika Birleşik Devletleri’nde kapsamlı yasama yarışı özellikle 2022 yılının sonlarında yeni başladı.

ABD senatörleri Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand’ın kripto düzenleme taslağı Haziran ayında ortaya çıktı. Merakla beklenen Sorumlu Mali İnovasyon Yasası (RFIA) federal düzenleyici kurumlar arasında bir yetki dağılımı içeriyor. Söz konusu yasa tasarısına göre Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC), RFIA’nın yeni “yan varlıklar” terimi altında nitelendirdiği yatırım sözleşmelerini düzenleyecek.

Bununla birlikte merkezi olmayan otonom organizasyonları tanımlıyor, kripto madenciliği ve staking üzerindeki vergilendirmeyi netleştiriyor. Sonuç olarak dijital varlıklara yatırım yapan emeklilik gibi oldukça tartışmalı bir konu hakkında bir raporlama başlatıyor.

2022de kripto icin en onemli duzenleyici gelismeler 3

ABD için bir diğer kripto düzenleme yasa tasarısı, Aralık 2022’de senatörler Elizabeth Warren ve Roger Marshall tarafından tanıtılan Dijital Varlık Kara Para Aklamayı Önleme Yasası olarak karşımıza çıktı. Bu yasa tasarısında ise finansal kurumların dijital varlık karıştırıcılarını kullanması yasaklanacak ve kripto ATM’lerini düzenleyecek.

Rusya Kriptoya Yeşil Işık Yakıyor

Kripto madenciliği için en büyük pazarlardan birisi olan Rusya, tüm yanlış nedenlerle bu yılı unutulmaz kıldı. Dünyanın en çok yaptırım uygulanan devletine ulaşan Rusya, kriptoyu küresel finansal sistemden dışlanmalarını hafifletmek için bir araç olarak gören ülkeler arasına katıldı.

Rusya Merkez Bankası’nın ilk dijital varlık lisansını yayınladığı 2022 yılı başlarında durum değişti. Ülke son olarak Bitcoin madenciliğini tartışıyor.

2022de kripto icin en onemli duzenleyici gelismeler 2

Brezilya Kriptoyu Bir Ödeme Yöntemi Olarak Yasalaştırıyor

Kasım ayının sonlarında Brezilya Temsilciler Meclisi, kripto para birimlerinin ülke içinde bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasını yasallaştıran bir düzenleyici çerçeveyi onayladı. Tasarı, El Salvador’da olduğu gibi kriptoyu yasal hale getirmese de, kapsamlı bir düzenleyici rejim için temel oluşturuyor.

Bu düzenlemelerin yanında Kenya, kripto para birimlerine vergilendirme getiriyor. Nijerya, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) testlerine başladı ve Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin’i tıpkı El Salvador gibi yasal ödeme aracı olarak kabul etti.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
436.359,65 TL 0,60%
ethereumETH/TRY
29.999,09 TL 0,25%
tetherUSDT/TRY
18,81 TL 0,06%
usd-coinUSDC/TRY
18,81 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
5.800,20 TL 0,64%
xrpXRP/TRY
7,74 TL 0,65%
binance-usdBUSD/TRY
18,79 TL 0,14%
cardanoADA/TRY
7,26 TL 1,65%
dogecoinDOGE/TRY
1,67 TL 2,41%
matic-networkMATIC/TRY
21,44 TL 0,08%
Bağlantıyı kopyala