2022 Yılında Yaşanan En Büyük DeFi Dolandırıcılıkları

2022 yilinda saldiraya ugrayan sirketleras

Merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemi 2022 yılında çok fazla dikkat çekti. Bu dikkat sadece yatırımcılar için geçerli olmadı bilgisayar korsanlarında da dikkatlerini üzerine çekti. Öyle ki 2022 yılı DeFi ile ilgili hırsızlık, hack ve dolandırıcılığın tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı bir yıl oldu diyebiliriz.

Şimdi birlikte 2022 yılında DeFi ile ilgili olan dolandırıcılıklara bir göz atalım;

Raydyum (16 Aralık 2022)

Solana merkezli merkezi olmayan borsa platformu Raydium, istismarın kurbanı olduğunu doğruladı. Basın zamanında, yaklaşık 2 milyon dolar değerinde farklı kripto para birimleri, kötü niyetle Raydium takas havuzlarından kullanıcı fonlarını çekmeyi başaran bir saldırganın hesabında oturuyordu.

Çalınan miktar: 2.000.000 dolar

Skyward Finance (2 Kasım 2022)

NEAR Protokolü’ndeki projeler için adil token dağıtımı sağlayan bir IDO platformu olan Skyward Finance’in, yayınlandığı tarihte tahmini 3 milyon ABD doları değerinde olan 1,1 milyon NEAR tokeni için istismar edildiği bildirildi.

Çalınan miktar: 3.000.000 dolar

TempleDAO (11 Ekim 2022)

Etherscan’den alınan verilere göre, staking yoluyla sürdürülebilir gelir sağladığını iddia eden bir protokol olan TempleDAO, bu sabah 1.830 ETH için staking kasalarından birinde kötü niyetli bir istismara maruz kaldı, bu o sırada kabaca 2.3 milyon dolar.

Çalınan miktar: 2.300.000 dolar

BNB Zincir Köprüsü (6 Ekim 2022)

Kripto borsası Binance’in blok zinciri BNB Chain, zincirler arası köprüsündeki bir açık nedeniyle 6 Ekim’de durduruldu ve saldırganlar tahminen 100 milyon dolar değerinde kripto para birimini ele geçirdi.

Çalınan miktar: 100.000.000 dolar

Starstream Finans (7 Nisan 2022)

Starstream Finance bir istismarla hazinesini boşalttı ve AgoraDefi’de parası olan herkese bu parayı çekmesini tavsiye etti. Ekip bu olayı resmi Discord’larında duyurdu.

Çalınan miktar:  4.000.000 dolar

KlaySwap (3 Şubat 2022)

Bilgisayar korsanları, platformun sağlayıcılarından birinin sunucu altyapısına karşı ender ve zekice bir BGP ele geçirme girişiminde bulunduktan sonra Güney Koreli kripto para platformu KLAYswap’tan yaklaşık 1,9 milyon dolar çaldı.

Çalınan miktar: 1.900.000 dolar

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
449.715,49 TL 3,80%
ethereumETH/TRY
31.128,32 TL 4,92%
tetherUSDT/TRY
18,87 TL 0,22%
usd-coinUSDC/TRY
18,87 TL 0,25%
bnbBNB/TRY
6.002,79 TL 4,05%
xrpXRP/TRY
7,84 TL 1,49%
binance-usdBUSD/TRY
18,91 TL 0,49%
cardanoADA/TRY
7,47 TL 3,57%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 2,56%
matic-networkMATIC/TRY
22,20 TL 3,34%
Bağlantıyı kopyala