2022 Başından Beri 1.4 Milyar Dolarlık Kripto Çalındı

2022 basindan beri 1 4 milyar dolarlik kripto calindi

Kripto para birimleri geniş kullanıcı kitleleri tarafından kabul edildikçe kripto para birimi kullanımları yaygınlaşıyor. Bu durumu fırsat bilen hackerlar ise kripto şirketlerine saldırı yaparak kripto varlıklara el koyuyor. Yapılan araştırma 2022 yılı başından itibaren çalınan kripto varlıklarının değerinin ortaya konulması konusunda fikir veriyor.

8 Ayda 1.4 Milyar Dolarlık Kripto Vurgunu

Chainalysis tarafından yapılan bir araştırmaya göre saldırganlar, Ocak 2022’den günümüze kadar 1.4 milyar dolar değerinde kripto varlık çaldı. Bu araştırmada ayrıca saldırgan kişilerin neleri hedeflediği de gün yüzüne çıktı. Araştırmaya göre hackerlar, son dönemde kripto para köprülerini hackleyerek daha fazla kripto para vurgunu yapmayı hedefliyor.

2022 basindan beri 1 4 milyar dolarlik kripto calindi 2

2022 yılında kripto para köprülerine yapılan saldırılar arasında Horizon bridge hacklenmesi, Nomad Bridge’deki 190 milyon dolarlık kripto varlık vurgunu ve kripto tarihinin en büyük saldırılarından birisi olan 615 milyon dolarlık Ronin saldırısı sayılabilir. Bu saldırıların yaygınlaşmasındaki en büyük nedenlerden birisi dijital varlık endüstrisinin özellikle son birkaç yılda popülaritesini fazlasıyla arttırması söylenebilir. Bununla birlikte 2021 yılı sonlarında kripto para birimlerinin fiyatlarının artması da kripto varlıkları yatırımcılar ve şirketler için önemli bir yatırım aracı yaptı. Tüm bunlar kripto endüstrisinin kötü niyetli oyuncularını da beraberinde getirdi. Raporda hackerların bu köprüleri neden hedef aldığı şu sözlerle açıklandı:

Blockchain köprüleri, içlerinde kilitli milyarlarca dolar değerinde kripto varlığıyla siber suçlular için ilgi çekici bir yer. Bu köprülerde tutulan varlıklar dikkate alındığında güvenliklerinin düşük kaldığı görülüyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
366.067,14 TL 4,10%
ethereumETH/TRY
25.118,51 TL 3,18%
tetherUSDT/TRY
18,62 TL 0,94%
usd-coinUSDC/TRY
18,71 TL 1,75%
bnbBNB/TRY
5.214,49 TL 3,37%
xrpXRP/TRY
8,59 TL 1,21%
binance-usdBUSD/TRY
18,58 TL 0,69%
cardanoADA/TRY
8,36 TL 1,82%
solanaSOL/TRY
630,56 TL 3,76%
dogecoinDOGE/TRY
1,14 TL 1,37%
Bağlantıyı kopyala