2021 Electric Capital Geliştirici Raporu, Web3’ü Değerlendirdi

2021 electric capital gelistirici raporu web3u degerlendirdi

Electric Capital, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kripto geliştiricilerine dair raporunu yayımladı. 2021 Electric Capital Geliştirici Raporu için Web3 genelinde 500 bin kod deposunun ve 160 milyon kod taahhüdünün analiz edildiği belirtildi.

2021 Electric Capital Geliştirici Raporu ile Web3’ün Karnesi

2021 Electric Capital Geliştirici Raporu‘na göre, kripto geliştirici etkinliği geçen yıl boyunca tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 2021 yılında aylık 18 binin üzerinde aktif geliştirici olduğu belirtildi. En büyük 5 geliştirici ekosistemi ise şöyle sıralandı:

Ethereum,
Polkadot,
Cosmos,
Solana,
Bitcoin.

2021 electric capital gelistirici raporu web3u degerlendirdi 2

2021 yılında geliştirici sayısının arttığı ağlarda Ethereum ve Bitcoin‘de sırasıyla yüzde 42’lik ve yüzde 9’luk büyüme görüldü. Ethereum, toplam yeni kripto geliştiricilerinin yüzde 20’sini kendine çekmeyi başarıyor. Ethereum üzerinde çalışan aylık aktif geliştirici sayısı 4 binden fazla.

Solana ise 5 katlık bir büyümeyle çıkışını yaptı. NEAR ise ilk 5’e giremese de 4 kattan fazla büyümeyle 6. en büyük ekosistem oldu. Polygon, Binance Smart Chain ve Cardano ekosistemleri de 2 kattan fazla büyüdü.

Bir diğer önemli istatistik de, kriptodaki aktif geliştiricilerin yüzde 65’inin 2021 yılında katılım yapmış olması. Web3‘teki tam zamanlı geliştiricilerin ise yüzde 45’i 2021 yılında katıldığı belirtildi.

2021 yılı boyunca 34 binden fazla yeni geliştirici kod taahhüt etti. Bu da tarihin en yüksek seviyesi olarak kaydedildi.

2.500’den fazla geliştiricinin DeFi projeleri üzerinde çalıştığı söyleniyor. Raporun tamamına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
435.888,06 TL 0,90%
ethereumETH/TRY
34.642,89 TL 2,80%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,05%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,11%
bnbBNB/TRY
5.727,78 TL 1,94%
cardanoADA/TRY
10,21 TL 1,49%
xrpXRP/TRY
6,83 TL 0,14%
binance-usdBUSD/TRY
17,95 TL 0,07%
solanaSOL/TRY
807,67 TL 3,57%
dogecoinDOGE/TRY
1,44 TL 8,76%
Bağlantıyı kopyala