1 Trilyon Dolarlık Altyapı Tasarısı, ABD Senatosu Tarafından Onaylandı

abd senato

Uzun tartışmalara konu olan 1 trilyon dolarlık altyapı tasarısı, ABD Senatosu tarafından onaylanarak Temsilciler Meclisi’ne gönderildi.

Altyapı tasarısı, kripto varlık sektörünü yakından ilgilendiren kripto vergi raporlama gereksinimlerini de içeriyor.

Senato, altyapı tasarısını 69’a karşı 30 oyla onaylayarak Temsilciler Meclisi’ne gönderdi.

Altyapı iyileştirmelerine 1 trilyon dolar ayıran yasa tasarısı, genişletilmiş kripto vergi hükmünden de 28 milyar dolarlık bir gelir elde edileceğini öngörüyor. Bu madden kripto topluluğu içerisinde büyük tartışmalara neden olmuş durumda.

Hükmün en önemli özelliklerinden bir tanesinin “komisyoncu” tanımını genişletmesi olarak gösteriliyor. Böylelikle madencilik kuruluşlarının da tıpkı komisyoncular gibi bilgi raporlama zorunlulukları ortaya çıkıyor. Hüküm, kripto topluluğunda endişenin artmasına sebep oldu.

Bu hüküm sebebiyle, tasarıda bazı değişiklikler önerildi. Senatörler Pat Toomey,Cynthia Lummis ve Ron Wyden kimlerin “komisyoncu” olacağını kesin bir biçimde tanımlamayı teklif ederken Mark Warner, Krysten Sinema da yalnızca proof of work madencilerini muaf tutan bir değişiklik teklif etti.

Bu tekliflerin ardından iki taraf bir uzlaşmaya varsa da yaşanan farklı anlaşmazlıklar sebebiyle uzlaşı onay almadı. Senatör Richard Shelby, bir askeri fon değişikliği ekleme çabasının Senatör Bernie Sanders tarafından engellenmesi nedeniyle, bu girişim başarısızlıkla sonuçlandı.

Altyapı tasarısı Temsilciler Meclisi’ne gönderilmiş durumda. Tasarı muhtemelen sonbaharda ele alınacak. Kripto hükmü, Temsilciler Patrick McHenry, Darren Soto, Ro Khanna, Tom Emmer, ve Ted Budd gibi isimlerin muhalefeti ile karşı karşıya. Temsilcilerin hepsi kripto hükmünün değiştirilmesinden yana.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 384.419,04 TL 1,23%
ethereum
Ethereum (ETH) 26.762,72 TL 0,53%
cardano
Cardano (ADA) 19,70 TL 1,30%
tether
Tether (USDT) 8,64 TL 0,29%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.248,13 TL 0,86%
xrp
XRP (XRP) 8,49 TL 1,69%
solana
Solana (SOL) 1.247,41 TL 2,88%
polkadot
Polkadot (DOT) 283,04 TL 3,18%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,64 TL 0,07%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,92 TL 0,81%
Copy link
Powered by Social Snap