1.9 Milyon Dolar Çalan ICO Dolandırıcılarına Hapis

1.9 Milyon Dolar Çalan ICO Dolandiricilarina Hapis

Kripto para sektörü oldukça hızlı bir büyüme kat etti. Bu büyümenin büyük bir kısmı da şüphesiz ICO’lar tarafından finanse edildi. Bir dönem birçok projenin ICO düzenlediğini ve oldukça düşük fiyatlardan alınan kripto paraların yüksek fiyatlara çıktığını gördük. Ancak bu durumu kötüye kullananların sayısı da az değildi. Bu kötü aktörlerden biri olan Dropil‘in kurucuları ise cezasını bularak hapis cezası aldılar.

1.9 Milyon Dolar Çalan ICO Dolandırıcılarına Hapis

ICO Dolandırıcısı Jeremy McAlpine ve Zachary Matar Hapse Atıldı

Kısa bir süre öne ABD Adalet Bakanlığı tarafından paylaşılan belgelere göre California’daki Dropil kurucusu Jeremy McAlpine ve Zachary Matar, 2.000’in üzerindeki yatırımcıyı dolandırarak 1.9 milyon dolar çalmaktan hapis cezasına çarptırıldılar.

Paylaşılan belgelerde 26 yaşındaki Jeremy McAlpine ve 29 yaşındaki Zachary Matar‘ın 2017’de Dropil Inc.’i kurduğu ve şirketi Mart 2020’ye kadar yönettiği detayı yer aldı. Dropil’in bir yatırım yönetimi hizmeti ve ticaret programı olduğu iddia edildi.

Yatırımcılar, şirketin 2018’deki ICO sırasında Dropil’in yerel token’ı olan DROP’u satın almaya teşvik edildi. DROP’un satın alınmasıyla, yatırımcılara “Dex” adlı otomatik bir ticaret botuna erişim sözü verildi ve bu, yıllık yüzde 63’e varan getiri sağlayacaktı. Proje ekibi 15 günde bir DROP token’larını yatırımcılarına dağıttı.

Ancak belgede yer alan bilgilere bakıldığında Dex’in hiçbir şekilde kâr etmediği ve yatırımcılara bu konuda yalan söylendiği ortaya çıktı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
433.648,34 TL 5,72%
ethereumETH/TRY
33.592,10 TL 11,03%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,27%
bnbBNB/TRY
5.950,45 TL 2,97%
usd-coinUSDC/TRY
17,93 TL 0,11%
xrpXRP/TRY
6,89 TL 4,80%
cardanoADA/TRY
9,75 TL 6,23%
binance-usdBUSD/TRY
17,95 TL 0,16%
solanaSOL/TRY
768,08 TL 7,24%
polkadotDOT/TRY
171,40 TL 10,19%
Bağlantıyı kopyala