Bitcoin Nedir ? Bitcoin Hakkında Genel Bilgi

8 Ocak 2017
120 Paylaşımlar 1,345 Görüntülenme

Bitcoin nedir sorusunun en basit manasıyla cevabı, herhangi bir kuruluşa, şahısa veya merkez bankasına bağlılığı olmayan, tamamen özgür, dijital bir para birimidir. Virgülden sonra 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir.

Bitcoin Nedir?

Ülkemize henüz tam anlamıyla kullanılmaya başlanmasa dahi yurt dışında daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Yakın zamanda bitcoin ile ödeme kabul eden restoranların, taksilerin, toptancıların v.s arttığını gözlemliyoruz. Ayrıca dünya genelinde bir çok merkezi noktaya Bitcoin için bankamatikler ki Bitcoin için olan ismi Bitmatik diyebiliriz, koyuluyor. Taşınabilir bitcoin cüzdanları, akıllı telefon uygulamaları gibi yazılım teknolojileri ile her geçen gün daha geniş bir kitleye hitap etmektedir. Bitcoin merkezi olmayan bir para birimi olmasının yanı sıra, cüzdanlar arası hızlı ve ucuz para transferi sağlamaktadır.
Bitcoin kısa ismi BTC , sembolü ” Ƀ ” ve ”  ” olarak kullanılmaktadır.

bitcoin nedir

Bitcoin transferleri kesintisiz olarak https://blockchain.info/ adresinden takip edilebilir. Kendi bitcoin transferlerinizi size verilen transfer kodunu (Txhash) bu sitede aratarak veya cüzdan numaranızı yazarak canlı olarak takip edebilirsiniz.

Bitcoin transferleri tamamen şeffaf yapılmakla birlikte bazı farklı yöntemler kullanılarak şeffaf olmayan yani isimsiz ve lokasyonsuz olarak da yapılabilmektedir. Para akışını gizli tutmak isteyenler için %100 e yakın gizlilik sunan başka dijital para birimleri de bulunmaktadır.

Bitcoin çıkış amacı tamamen bağımsız bir para birimi oluşturmak fikrine dayanır. Devletlere veya hükumetlere direk bağı olmayan, global olarak aynı değere sahip ve istediğiniz her yerde, ülkemizde veya başka ülkelerde hızlı ve güvenli alışveriş yapmamızı sağlayan bir para birimi olması için çıkarılmıştır.

 

Özet
software image
Yazarın Değerlendirmesi
1star1star1star1star1star
Toplam Değerlendirme
5 based on 1 votes
Yazılım Adı
Bitcoin
İşletim sistemi
SHA256
Software Category
CryptoCurrency
Fiyat
BTC 1000
Açılış sayfası

Belki İlginizi çekebilir

Bitcoinde Büyük Düşüş Alım Fırsatı Olabilir mi?
Piyasa Analizi
shares0 views
Piyasa Analizi
shares0 views

Bitcoinde Büyük Düşüş Alım Fırsatı Olabilir mi?

BTCHABER - Mar 30, 2018

Bitcoin tüm zamanların en büyük düşüşünü devam ettirirken teknik analizler dönüş noktasının geldiğini gösteriyor! Bu yıl en son test ettiği…

İmera’ya Bitcoin Ödemeli Konser Teklifi
Genel
shares0 views1
Genel
shares0 views1

İmera’ya Bitcoin Ödemeli Konser Teklifi

BTCHABER - Ara 23, 2017

İmera'nın Viyana konserinde ödeme Bitcoin ile yapılacak. Kripto para birimi olan Bitcoin'in adını bu defa Türkiye'de bambaşka bir sektörde duyacağız.…

Litecoin’in Yaratıcısı Elindeki Tüm LTC’leri Sattı!
Alt Coin Haberleri
shares0 views
Alt Coin Haberleri
shares0 views

Litecoin’in Yaratıcısı Elindeki Tüm LTC’leri Sattı!

BTCHABER - Ara 21, 2017

Litecoin'in yaratıcısı olan Charlie Lee, biranda elinde ne var ne yok bütün Litecoin'lerini satıp ve bağışladığını açıkladı. Litecoin'in yaratıcısı Lee,…

Yorum Bırak

Your email address will not be published.