Bitcoin Nedir ? Bitcoin Hakkında Genel Bilgi

8 Ocak 2017
120 Paylaşımlar 1278 Görüntülenme

Bitcoin nedir sorusunun en basit manasıyla cevabı, herhangi bir kuruluşa, şahısa veya merkez bankasına bağlılığı olmayan, tamamen özgür, dijital bir para birimidir. Virgülden sonra 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir.

Bitcoin Nedir?

Ülkemize henüz tam anlamıyla kullanılmaya başlanmasa dahi yurt dışında daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Yakın zamanda bitcoin ile ödeme kabul eden restoranların, taksilerin, toptancıların v.s arttığını gözlemliyoruz. Ayrıca dünya genelinde bir çok merkezi noktaya Bitcoin için bankamatikler ki Bitcoin için olan ismi Bitmatik diyebiliriz, koyuluyor. Taşınabilir bitcoin cüzdanları, akıllı telefon uygulamaları gibi yazılım teknolojileri ile her geçen gün daha geniş bir kitleye hitap etmektedir. Bitcoin merkezi olmayan bir para birimi olmasının yanı sıra, cüzdanlar arası hızlı ve ucuz para transferi sağlamaktadır.
Bitcoin kısa ismi BTC , sembolü ” Ƀ ” ve ”  ” olarak kullanılmaktadır.

bitcoin nedir

Bitcoin transferleri kesintisiz olarak https://blockchain.info/ adresinden takip edilebilir. Kendi bitcoin transferlerinizi size verilen transfer kodunu (Txhash) bu sitede aratarak veya cüzdan numaranızı yazarak canlı olarak takip edebilirsiniz.

Bitcoin transferleri tamamen şeffaf yapılmakla birlikte bazı farklı yöntemler kullanılarak şeffaf olmayan yani isimsiz ve lokasyonsuz olarak da yapılabilmektedir. Para akışını gizli tutmak isteyenler için %100 e yakın gizlilik sunan başka dijital para birimleri de bulunmaktadır.

Bitcoin çıkış amacı tamamen bağımsız bir para birimi oluşturmak fikrine dayanır. Devletlere veya hükumetlere direk bağı olmayan, global olarak aynı değere sahip ve istediğiniz her yerde, ülkemizde veya başka ülkelerde hızlı ve güvenli alışveriş yapmamızı sağlayan bir para birimi olması için çıkarılmıştır.

 

Özet
Yazarın Değerlendirmesi
Toplam Değerlendirme
5 based on 1 votes
Yazılım Adı
Bitcoin
İşletim sistemi
SHA256
Software Category
CryptoCurrency
Fiyat
BTC 1000
Açılış sayfası

Belki İlginizi çekebilir

PTT Elektronik Para İhraç Edebilecek – Kripto Para ile İlgisizdir
Genel
shares799 views
Genel
shares799 views

PTT Elektronik Para İhraç Edebilecek – Kripto Para ile İlgisizdir

BTCHABER - May 01, 2017

PTT Elektronik para ihraç edebilecek haberini, başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar ile ilgili bir gelişme sanabilirsiniz! Fakat haberde bahsi…

Bitcoin Nasıl Alınır? Bitcoin Alım – Satım
Bitcoin
579 shares19633 views
Bitcoin
579 shares19633 views

Bitcoin Nasıl Alınır? Bitcoin Alım – Satım

BTCHABER - Nis 05, 2017

Bitcoin nasıl alınır ve bitcoin nasıl satılır. Türkiye de bitcoin almak için hangi adımları izlemeliyiz? Türk Lirası ise bitcoin nasıl…

Çin’in Büyük Borsalarından İkisi Bitcoin Çekme İşlemlerini Durdurdu
Bitcoin
shares715 views
Bitcoin
shares715 views

Çin’in Büyük Borsalarından İkisi Bitcoin Çekme İşlemlerini Durdurdu

BTCHABER - Şub 10, 2017

Bitcoin çekme hizmetleri geçici süre ile durdurulmuştur. Çin'in en yaygın kullanılan iki adet borsalarından iki tanesi, bir ay boyunca bitcoin ve…

Yorum Bırak

Your email address will not be published.