Bitcoin Nedir ? Bitcoin Hakkında Genel Bilgi

8 Ocak 2017
120 Paylaşımlar 1,345 Görüntülenme

Bitcoin nedir sorusunun en basit manasıyla cevabı, herhangi bir kuruluşa, şahısa veya merkez bankasına bağlılığı olmayan, tamamen özgür, dijital bir para birimidir. Virgülden sonra 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir.

Bitcoin Nedir?

Ülkemize henüz tam anlamıyla kullanılmaya başlanmasa dahi yurt dışında daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Yakın zamanda bitcoin ile ödeme kabul eden restoranların, taksilerin, toptancıların v.s arttığını gözlemliyoruz. Ayrıca dünya genelinde bir çok merkezi noktaya Bitcoin için bankamatikler ki Bitcoin için olan ismi Bitmatik diyebiliriz, koyuluyor. Taşınabilir bitcoin cüzdanları, akıllı telefon uygulamaları gibi yazılım teknolojileri ile her geçen gün daha geniş bir kitleye hitap etmektedir. Bitcoin merkezi olmayan bir para birimi olmasının yanı sıra, cüzdanlar arası hızlı ve ucuz para transferi sağlamaktadır.
Bitcoin kısa ismi BTC , sembolü ” Ƀ ” ve ”  ” olarak kullanılmaktadır.

bitcoin nedir

Bitcoin transferleri kesintisiz olarak https://blockchain.info/ adresinden takip edilebilir. Kendi bitcoin transferlerinizi size verilen transfer kodunu (Txhash) bu sitede aratarak veya cüzdan numaranızı yazarak canlı olarak takip edebilirsiniz.

Bitcoin transferleri tamamen şeffaf yapılmakla birlikte bazı farklı yöntemler kullanılarak şeffaf olmayan yani isimsiz ve lokasyonsuz olarak da yapılabilmektedir. Para akışını gizli tutmak isteyenler için %100 e yakın gizlilik sunan başka dijital para birimleri de bulunmaktadır.

Bitcoin çıkış amacı tamamen bağımsız bir para birimi oluşturmak fikrine dayanır. Devletlere veya hükumetlere direk bağı olmayan, global olarak aynı değere sahip ve istediğiniz her yerde, ülkemizde veya başka ülkelerde hızlı ve güvenli alışveriş yapmamızı sağlayan bir para birimi olması için çıkarılmıştır.

 

Özet
software image
Yazarın Değerlendirmesi
1star1star1star1star1star
Toplam Değerlendirme
5 based on 1 votes
Yazılım Adı
Bitcoin
İşletim sistemi
SHA256
Software Category
CryptoCurrency
Fiyat
BTC 1000
Açılış sayfası

Belki İlginizi çekebilir

Paribu Bitcoin Bölünmesi Konulu Bilgilendirme
Bitcoin
shares0 views
Bitcoin
shares0 views

Paribu Bitcoin Bölünmesi Konulu Bilgilendirme

BTCHABER - Tem 31, 2017

Paribu'nun olası Bitcoin bölünmesi ile ilgili yapmış olduğu duyuru altta yer almaktadır. İlgili Duyuru Paribu.com duyurular sayfasından direk kopyalanmıştır. Paribu 'nun…

Bitcoin Yeni Rekora Mı Hazırlanıyor? BIP 91 Onaylandı
Bitcoin
shares0 views
Bitcoin
shares0 views

Bitcoin Yeni Rekora Mı Hazırlanıyor? BIP 91 Onaylandı

BTCHABER - Tem 21, 2017

Bitcoin fiyatındaki aşırı yükseliş yatırımcılarını sevindirdi. BIP 91 adımı başarılı sonuçlandı. [caption id="attachment_995" align="alignnone" width="740"] Bitcoin Yeni Rekora Mı Hazırlanıyor?…

Bitcoin Değeri Katlanıyor! Yukarı Yönlü Büyük Hamle
Bitcoin
shares0 views
Bitcoin
shares0 views

Bitcoin Değeri Katlanıyor! Yukarı Yönlü Büyük Hamle

BTCHABER - Tem 18, 2017

Bitcoin değeri, tekrar ve hızlı bir şekilde yükselmeye başladı. Uzmanlar alım fırsatı için uyarmıştı! Bitcoin Değeri, Sert İniş ve Çıkışlar…

Yorum Bırak

Your email address will not be published.