Bitcoin Nedir? Bitcoin Kullanımı ve Üretimi

Bitcoin nedir ve kullanım şekli nasıldır? Bitcoin para yerine geçer mi veya bitcoin yasal mıdır? Bitcoin üretimi nasıl yapılır ve bitcoin madenciliği ne demektir? Bitcoin’i kim kontrol ediyor gibi soruların ve çok daha fazlasının cevabı bu detaylı bitcoin nedir başlıklı yazımızda.

Bitcoin, elektronik ortamda oluşturulmuş ve tutulmuş bir dijital para birimi biçimidir. Kimse onu kontrol etmiyor. Bitcoins, dolar veya euro gibi basılamaz; bunlar matematiksel problemleri çözen yazılımları kullanarak, insanlar tarafından üretilir ve giderek artan bir şekilde tüm dünyadaki bilgisayarları çalıştıran işletmelerdir.

Bu, kriptokrasi olarak bilinen artan bir para kategorisinin ilk örneğidir.

Bitcoin nedir?


Bu video İngilizce fakat yakın zamanda tüm detaylarıyla birlikte Türkçe versiyonu tarafımızca yapılacaktır.

Bitcoin’i normal para birimlerinden farklı kılan nedir?

Bitcoin bir şeyleri elektronik olarak satın almak için kullanılabilir. Bu anlamda, dijital olarak da işlem gören konvansiyonel Dolar, Euro, Türk Lirası veya Yen gibidir.

Ancak, Bitcoin en önemli özelliği, geleneksel paradan farklı kılan şey, bitcoin ağını kontrol eden herhangi bir kurum olmamasıdır. Bu bazı insanları rahatlatır, çünkü büyük bir bankanın paralarını kontrol edemediği anlamına gelir.

Kim yarattı?

Adlı bir yazılım geliştiricisi Satoshi Nakamoto matematiksel kanıta dayalı bir elektronik ödeme sistemi olan önerilen Bitcoin. Fikri, herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız, elektronik olarak devredilebilecek, az ya da çok anında, çok düşük işlem ücretleriyle bir para birimi üretmekti.

Kim bastırıyor?

bitcoin üretimi nasıl yapılır? bitcoin nasıl basılır?

 

Hiç kimse. Bu para birimi merkez bankası tarafından gölgelerde fiziksel olarak basılmaz, nüfusa göre hesaplanamaz ve kendi kurallarını oluşturuyor. Bu bankalar ulusal borcunu karşılamak için daha fazla para üretebilir, böylece paralarını devalüe eder.

Bunun yerine, bitcoin, herkesin katılabilir bir topluluk tarafından, dijital olarak oluşturulur.Bitcoins ‘olan mayınlı’ dağıtılmış bir ağda işlem gücünü kullanarak,.

Bu ağ aynı zamanda işlemleri işler etkin bir kendi ödeme ağını Bitcoin yapma, sanal para ile yaptı.

Sınırsız sansasyon patlatamazsın yani?

Doğru. Bitcoin protokolü – bitcoin çalıştıran kurallar – madenciler tarafından yalnızca 21 milyon adetin yaratılabileceğini söylüyor. Ancak, bu paralar küçük parçalara ayrılabilir (küçük bölünebilir miktarı, Bitcoin yüz milyonda biridir ve sonra, bir ‘Satoshi’ denir Bitcoin kurucusu ).

Bitcoin neye dayanır?

Konvansiyonel para birimi altın veya gümüş esasına dayanıyordu. Teorik olarak, bankada bir dolar verdiyseniz, biraz altın alabilirsiniz (bunun pratikte işe yaramasa da). Ancak bitcoin altın esaslı değildir; o matematiğe dayanıyor .

İnsanlar, bitcoin üretmek için bir matematiksel formülü takip eden yazılım programlarını kullanıyorlar. Matematik formülü serbestçe bulunur, böylece herkes kontrol edebilir.

Yazılım ayrıca açık kaynaktır, yani herkesin beklediğini yaptığından emin olabilmesi için ona bakabileceği anlamına gelir.

Bitcoin özellikleri nelerdir?

Bitcoin Nedir? Bitcoin Kullanımı ve Üretimi

Bitcoin’in hükümet destekli para birimlerinden ayrı tutan birçok önemli özelliği vardır.

1. Merkezi olmayan

Bit eşin ağı bir merkezi otoriteyle kontrol edilmez. Madenlerde kırılan bloklar ve işlemler yürüten her makine, ağın bir bölümünü oluşturuyor ve makineler birlikte çalışıyor.

2. Kurulumu kolaydır

Konvansiyonel bankalar basitçe bir banka hesabı açtırmak için çemberlere atlamanızı sağlar. Ödeme için tüccar hesapları oluşturmak, bürokrasi tarafından kuşatılmış bir diğer Kafkaesk görevidir. Bununla birlikte, saniyeler içinde bir bitcoin adresi aaçabilir, hiçbir soru sormaz ve hiçbir ücret ödemezsiniz.

3. Anonimdir

Bir çeşit. Kullanıcılar birden fazla bitcoin adresi tutabilir ve adlara, adreslere veya kişisel olarak tanımlayıcı diğer bilgilere bağlı değildir. Ancak…

4. Tamamen şeffaftır.

… Bütün işlemler ve transferler şeffaf olarak bir blockchain ağı  üzerinden anlık olarak gösterilir.

Aynı bit eşliğinde sürekli olarak adres kullanmamak ve çok sayıda bit eşleşmeyi tek bir adrese aktarmamak gibi insanların etkinliklerini blockchain ağında daha opak hale getirmek için alabilecekleri önlemler vardır.

5. İşlem ücretleri miniktir.

Bankanız, uluslararası transferler için sizden ücret talep edebilir. Bitcoin ise sembolik bir madenci ücreti alır.

6. Hızlıdır.

Her yere para gönderebilirsiniz ve gönderim işlemleriniz madencilik yapan işlemciler tarafından onaylanır onaylanmaz dakikalar içinde çok yüksek miktarda parayı transfer edebilirsiniz. Madencilik onayını çok daha hızlı hale getirmenin yöntemleri olmakla birlikte, normal şartlarda 3 adet onayın tamamlanması 10dk ile 30dk arasında sürmektedir.

7. Bu inkar edilemez

Bitcoin gönderildiğinde, adresi yanlış yazmışsanız veya miktarı yanlış yazmışsanız artık geri dönüşü yoktur. İşlemler iptal edilemez ve eğer kime gönderdiğinizi bilmiyorsanız isteyemezsiniz.

Özet
Bitcoin Nedir? Bitcoin Kullanımı ve Üretimi - BTC Haber
Makale Adı
Bitcoin Nedir? Bitcoin Kullanımı ve Üretimi - BTC Haber
Açıklama
Bitcoin nedir, kullanım şekli nasıldır? Bitcoin para yerine geçer mi, bitcoin yasal mıdır? Bitcoin üretimi nasıl yapılır ve bitcoin madenciliği ne demektir?
Yazar
Yayıncı Adı
btchaber.com
Yayıncı Logosu