Anasayfa Genel Bitcoin Nasıl Kullanılır? Bitcoin Kullanım Alanları Nerelerdir?

Bitcoin Nasıl Kullanılır? Bitcoin Kullanım Alanları Nerelerdir?

0

Bitcoin nasıl kullanılır? Bitcoin kullanım alanları nerelerdir? Bitcoin kullanım alanları tamamen sınırsız olmakla birlikte özellikle ucuz ve hızlı para transferinin en kolay yoludur. Buna örnek olarak, yurt dışında yaşayan bir tanıdığınız size para göndermek istediğinde ki bu genelde Dolar veya Euro olur, sizin Türkiye de bulunan banka IBAN numaranıza transfer yapar. Transferi bankalar kendi aralarında gerçekleştirmez ve aracı bir kurum kullanırlar. Aynı iki bankanın yabancı şubeleri arasında yapılan transferlerde kendi aralarında transfer yapıyor olabilirler. Fakat öyle yada böyle, bankalar ve bu aracı para transfer kurumları parayı transfer edeni de, parayı alanı da üzecek kesintiler, hizmet bedelleri v.s alıyorlar ve işin diğer tarafı bu transfer günler sürebiliyor. Hızlı transfer için biraz daha fazla bedel ödemeniz gerekiyor. Fakat bitcoin de durum böyle değil.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin nasil kullanilir akilli telefon - Bitcoin Nasıl Kullanılır? Bitcoin Kullanım Alanları Nerelerdir?
bitcoin nasıl kullanılır

Biri size para göndermek istediğinde, herkesin bildiği global olarak kullanılan Dolar ve/veya Euro ile alışveriş yaptıran Bitcoin alım satım siteleri, sistemleri bulunmaktadır. Bu siteye hızlıca üye olur, parayı sitenin verdiği hesaba kendi ülkesinde para transfer etmenin rahatlığı ile transfer eder ve piyasadan hızlıca BTC alabilir. Parayı alacak olan kişinin BTC cüzdanına Bitcoin gönderir ve işte bu kadar. Bitcoin transferini alan kişi ülkemizde paribu.com başta olmak üzere alternatif başka sistemlerde de bitcoin’ini hemen nakit paraya çevirir ve kendi hesabına çeker. Bu saydığım işlemler 1-2 saat için tamamen bitmiş olur ve transfer maliyetiniz yüzde 90 azalmış olur. Ayrıca para transfer etmek isteyen kişi, bitcoin in değeri düşükten alabilir ve bitcoin’i alan kişi değerlenince satabilir. Özellikle büyük miktarda para transferleri için şuan tek kullanılan para birimi diyebiliriz.

Ayrıca bitcoin ile alış veriş yapmak için artık kredi kartları, bitcoin debit kartları Visa destekli olmakla birlikte sunulmaktadır. Bitcoin kartları hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu yazımız Bitcoin ile alakalı genel bilgi içermektedir. Bitcoin nasıl üretilir, kod yapısı nedir, bitcoin güvenli midir veya güvenliği nasıl sağlanır v.s  gibi bir çok detayı diğer yazılarımızda aktaracağız.

dipnot: Bitcoin olarak google da arama yapıldığında karşımıza çıkan madeni para görselleri tamamen temsilidir. Bitcoin’in madeni veya kağıt olarak basımı ve üretimi yoktur. Ancak yakın zamanda bu tarz madeni para veya kağıt para gibi tasarımlara sahip USB belleklerin çıkması ve bitcoin cüzdanı hizmeti vermesi mümkündür.