Bitcoin Nasıl Kullanılır? Bitcoin Kullanım Alanları Nerelerdir?

8 Ocak 2017
579 Paylaşımlar 15,124 Görüntülenme

Bitcoin nasıl kullanılır? Bitcoin kullanım alanları nerelerdir? Bitcoin kullanım alanları tamamen sınırsız olmakla birlikte özellikle ucuz ve hızlı para transferinin en kolay yoludur. Buna örnek olarak, yurt dışında yaşayan bir tanıdığınız size para göndermek istediğinde ki bu genelde Dolar veya Euro olur, sizin Türkiye de bulunan banka IBAN numaranıza transfer yapar. Transferi bankalar kendi aralarında gerçekleştirmez ve aracı bir kurum kullanırlar. Aynı iki bankanın yabancı şubeleri arasında yapılan transferlerde kendi aralarında transfer yapıyor olabilirler. Fakat öyle yada böyle, bankalar ve bu aracı para transfer kurumları parayı transfer edeni de, parayı alanı da üzecek kesintiler, hizmet bedelleri v.s alıyorlar ve işin diğer tarafı bu transfer günler sürebiliyor. Hızlı transfer için biraz daha fazla bedel ödemeniz gerekiyor. Fakat bitcoin de durum böyle değil.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

bitcoin nasıl kullanılır

Biri size para göndermek istediğinde, herkesin bildiği global olarak kullanılan Dolar ve/veya Euro ile alışveriş yaptıran Bitcoin alım satım siteleri, sistemleri bulunmaktadır. Bu siteye hızlıca üye olur, parayı sitenin verdiği hesaba kendi ülkesinde para transfer etmenin rahatlığı ile transfer eder ve piyasadan hızlıca BTC alabilir. Parayı alacak olan kişinin BTC cüzdanına Bitcoin gönderir ve işte bu kadar. Bitcoin transferini alan kişi ülkemizde paribu.com başta olmak üzere alternatif başka sistemlerde de bitcoin’ini hemen nakit paraya çevirir ve kendi hesabına çeker. Bu saydığım işlemler 1-2 saat için tamamen bitmiş olur ve transfer maliyetiniz yüzde 90 azalmış olur. Ayrıca para transfer etmek isteyen kişi, bitcoin in değeri düşükten alabilir ve bitcoin’i alan kişi değerlenince satabilir. Özellikle büyük miktarda para transferleri için şuan tek kullanılan para birimi diyebiliriz.

Ayrıca bitcoin ile alış veriş yapmak için artık kredi kartları, bitcoin debit kartları Visa destekli olmakla birlikte sunulmaktadır. Bitcoin kartları hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu yazımız Bitcoin ile alakalı genel bilgi içermektedir. Bitcoin nasıl üretilir, kod yapısı nedir, bitcoin güvenli midir veya güvenliği nasıl sağlanır v.s  gibi bir çok detayı diğer yazılarımızda aktaracağız.

dipnot: Bitcoin olarak google da arama yapıldığında karşımıza çıkan madeni para görselleri tamamen temsilidir. Bitcoin’in madeni veya kağıt olarak basımı ve üretimi yoktur. Ancak yakın zamanda bu tarz madeni para veya kağıt para gibi tasarımlara sahip USB belleklerin çıkması ve bitcoin cüzdanı hizmeti vermesi mümkündür.

Belki İlginizi çekebilir

Bitcoinde Büyük Düşüş Alım Fırsatı Olabilir mi?
Piyasa Analizi
shares0 views
Piyasa Analizi
shares0 views

Bitcoinde Büyük Düşüş Alım Fırsatı Olabilir mi?

Ömer Ergin - Mar 30, 2018

Bitcoin tüm zamanların en büyük düşüşünü devam ettirirken teknik analizler dönüş noktasının geldiğini gösteriyor! Bu yıl en son test ettiği…

İmera’ya Bitcoin Ödemeli Konser Teklifi
Genel
shares0 views1
Genel
shares0 views1

İmera’ya Bitcoin Ödemeli Konser Teklifi

Ömer Ergin - Ara 23, 2017

İmera'nın Viyana konserinde ödeme Bitcoin ile yapılacak. Kripto para birimi olan Bitcoin'in adını bu defa Türkiye'de bambaşka bir sektörde duyacağız.…

Litecoin’in Yaratıcısı Elindeki Tüm LTC’leri Sattı!
Alt Coin Haberleri
shares0 views
Alt Coin Haberleri
shares0 views

Litecoin’in Yaratıcısı Elindeki Tüm LTC’leri Sattı!

Ömer Ergin - Ara 21, 2017

Litecoin'in yaratıcısı olan Charlie Lee, biranda elinde ne var ne yok bütün Litecoin'lerini satıp ve bağışladığını açıkladı. Litecoin'in yaratıcısı Lee,…

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.