Anasayfa Kripto101 Bitcoin (BTC) Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin Nasıl Alınır?

3
Bitcoin Nasıl Alınır

İnsanlar 2018’de Bitcoin’in bir varlık sınıfı olduğunu görmeye devam ettiler. Hepsinden öte 2017’nin sonunda tüm dünya Bitcoin’in fiyatının 19.000 doları geçerek 20.000 dolara ulaşmasına tanık oldu. Her ne kadar Bitcoin 2018 yılı boyunca büyük değer kaybı yaşasa da artık o kendini nispeten kanıtlamış bir varlık sınıfı.

Birçok spekülasyona ve manipülasyona rağmen insanlar nasıl Bitcoin alacaklarını merak ediyorlar. Bu rehberimizde Türk Lirası ile “Bitcoin nasıl alınır” sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Bitcoin almanın en iyi yolu borsalardan geçmektedir. Bitcoin alabilmeniz için Türkiye’de birçok kripto para borsası bulunmaktadır. Türkiye’deki öncü kripto para borsaları arasında Paribu, BTCTurk ve Koinim yer almaktadır.

Rehberimizde Paribu’yu referans alacağız ve Paribu’da hesap nasıl oluşturulur, borsaya para nasıl yatırılır, Bitcoin nasıl alınır gibi konulara olabildiğince basit bir şekilde değinmeye çalışacağız.

Adım Bir: Paribu Hesabı Oluşturun

Paribu.com üzerinden öncelikle hızlıca hesap oluşturmalısınız. Hesap oluştururken ad-soyad, telefon, e-posta gibi bilgiler talep edilecektir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduğunuzdan emin olun.

Bitcoin Nasıl Alınır Paribu

Hesap oluşturduktan sonra yapmanız gereken ilk şey Hesap Ayarları’ndan Kimlik Onayı’ınızı yaptırmaktadır. Kripto para borsalarında Kimlik Onayı standart bir güvenlik prosedürünün bir parçasıdır. Paribu’da Kimlik Onayı’nı dakikalar içinde tamamlayabilirsiniz.

Kimlik onayını tamamladıktan sonra artık borsa hesabınıza para yatırma ve Bitcoin alma adımına geçebiliriz.

Adım İki: Para Yatırma

Borsanın “Yatırma İşlemleri” menüsünden kolayca ve hızlıca hesabınıza para (Türk Lirası) yatırabilirsiniz. Para yatırabilmeniz için borsa size banka hesabı verecektir. Bu hesaba havale veya EFT ile kolayca para yatırabilirsiniz.

Bitcoin Alma Paribu Para Yatırma

Borsaya para yatırırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. Bunlar;

  • Sadece adınıza açılmış bireysel, vadesiz, TL hesaplardan gönderim yapmalısınız. Farklı bir hesaptan yapılan gönderimler kabul edilmemektedir.
  • ATM kullanılarak yapılan transferler (kartlı/kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmemektedir.
  • Minimum yatırma miktarı 100 TL’dir.
  • Gönderdiğiniz miktar borsanın kontrollerinin ardından sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır.
  • Bildirim tarihinden itibaren 5 gün içerisinde transferi gerçekleştirilmeyen bildirimler iptal edilir, bu süreden sonra gerçekleşen transferler işlem ücreti düşülerek iade edilir.
  • Banka işlemleriniz esnasında size tahsis edilen kodu havale veya EFT açıklama alanına yazmanız son derece önemli. Açıklama belirtilmeden gerçekleştirilen transferler işlem ücreti düşülerek iade edilir.

Para yatırma işlemini tamamladıktan sonra şimdi işin en güzel yanı olan Bitcoin alma kısmına geçebiliriz.

Adım Üç: Bitcoin Alma

Paribu kullanıcılarının iki şekilde Bitcoin almalarına olanak tanımaktadır;

  1. Market Sayfası
  2. Kolay Alış-Satış Sayfası

Bu rehberi okuduğunuza göre sizin için uygun olan Bitcoin alma yöntemi “Kolay Alış-Satış” kısmı olacaktır. Borsanın “Kolay Alış-Satış” menüsüne giderek almak istediğiniz Bitcoin miktarını hesabınızdaki para ölçüsünde girebilirsiniz. Bu sayfa üzerinden yapılan alımlar o anki Bitcoin’in fiyatına göre otomatik olarak gerçekleştirilecektir.

Bitcoin Alma BTC Paribu

Kripto para borsalarının market veya kolay alış-satış gibi sayfalarını kullanırken uygulanan komisyon oranları bulunmaktadır. Borsalar bu komisyon ücretleri ile faaliyet göstermektedir. Paribu’nun uyguladığı komisyon ücretleri şu şekilde;

30 Günlük Alış-Satış Hami (TL) Piyasa Yapıcı (Maker) Piyasa Alıcı (Taker)
0 – 100,000 %0.25 %0.35
100,000 – 1,000,000 %0.15 %0.15
1,000,000 – 5,000,000 %0.10 %0.15
5,000,000 – 10,000,000 %0.05 %0.10
10,000,000 + %0 %0.10

Burada piyasa yapıcı ve piyasa alıcı kısmı dikkatinizi çekecektir. Öncelikle piyasa yapıcı alış emri girişini yaptıktan sonra en iyi satıştan düşük fiyattan girilen emirler için kullanılmaktadır. Borsanın “Kolay Alış-Satış” sayfasından yapılan alış veya satış işlemleri için uygulanan komisyon oranı piyasa yapıcı üzerindendir.

Alım yaptıktan sonra Bitcoin’lerinizi borsa cüzdanında güvenle saklayabilirsiniz. Özellikle uzun vadeli Bitcoin yatırımcısı olmayı istiyorsanız Bitcoin’lerinizi çevrimdışı bir ortama aktararak saklamanızı tavsiye ederiz. Çünkü kripto paralar için banka sizsinizdir. Böylece borsada meydana gelebilecek herhangi bir durumda Bitcoin’leriniz güvende olacaktır. Bunu nasıl yapacağınızı bir başka rehberimizde detaylı bir şekilde anlatacak ve bu rehberimizi güncelleyeceğiz.

3 YORUMLAR

Comments are closed.