Anasayfa Genel Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin Nasıl Üretilir?

0

Bitcoin madenciliği yapmak günümüzde oldukça zor bir hale gelmiştir. Bunun başlıca sebebi, üretilebilecek olan toplam bitcoin miktarı 21 milyon ile sınırlıdır ve bu sınıra yaklaştıkça üretim yavaşlamaktadır. Eskiden evimizdeki bilgisayarlarda bile üretilebilirken, günümüzde bit coin madenciliği için tasarlanmış ASIC Miner lar kullanılmaktadır. Üstte bulunan video İngilizce olarak detaylı bir şekilde açıklamaktadır.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Öncelikle bitcoin in kullandığı kod sistemi SHA 256 dır. Bu kod sistemini kullanılan artık onlarca kripto para bulunmakta ve her biri başka bir avantajı ile öne çıkmaya çalışmaktadır. Herhangi bir kripto paranın üretimini yapmak için tek yapmanız gereken gerekli yazılımı bilgisayarınıza indirmek ve gerekli aşamaları takip etmektir. Bu ve benzeri yazılımlar genellikle https://github.com/ da paylaşılmaktadır.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

İşlemci (cpu) ve ekran kartı (gpu) ile bitcoin madenciliğini ister tek başınıza kazarak, isterseniz de pool yani madenci havuzu denilen ortak kullanılan sistemler ile de yapabilirsiniz. Fakat üretimin çok yavaşladığını hesaba katmakta fayda var. Madencilik için çalışan sistemlerin tükettiği elektrik yaptığı üretimden fazladır. O nedenle daha az elektrik tüketerek daha çok üretim yapan ortalama fiyatı 2.000 ile 15.000 dolar arasında değişen ASIC Minerlar kullanılmaktadır.